Největší borka!

Líbí se ti video? Sdílej ho mezi svoje kamarády a pomoz nám tak rozšířit myšlenku, že nenávist na internet nepatří... :)

Neboj se promluvit!

SLOVNÍČEK POJMŮ

Flamingem se myslí to, když někdo schválně vkládá nepřátelské, urážlivé či útočící příspěvky a komentáře na internet. Dělá to hlavně proto, aby rozčílil, rozohnil a provokoval další uživatele a vyvolal divokou reakci. Flaming bývá také často výsledkem diskuze na aktuální témata, jako jsou rozdílné názory stoupenců Microsoft Windows a Mac OS. Námětem ale může být v podstatě cokoliv. Flaming se objevuje hlavně na diskuzních fórech, na hracích serverech (Xbox Live, PlayStation Network), na chatech i v emailu.

Hacker je člověk, který má detailní znalost o fungování internetu a většinou se pohybuje za hranicemi zákona, jelikož neváhá své znalosti použít na prolomení hesel či narušování počítačových sítí a kdo ví, čeho všeho.

Happy slapping vzniklo docela nedávno v Británii a přeložit bychom to mohli jako „spokojené fackování”. Účelem této šikany je nečekaně fyzicky napadnout buď někoho jako ty nebo dospělého člověka. Komplic útočníka celou situaci nahrává na mobil či kameru s účelem to pověsit na internet, což šikanující považují za zábavné. Staly se případy, kdy útočník oběť profackoval, bohužel i takové, které vedly ke smrti oběti.

Hate speech je nezákonný text či projev, který útočí na člověka či na skupinu kvůli jejich etniku (národu), genderu (tzv. sociální pohlaví očekávané od společnosti podle pohlaví bilogického), víře, rase či sexuální orientaci. Může vyvolat násilí či předsudky proti jednotlivcům nebo skupinám, také je znevažuje či zastrašuje. Stránky, na kterých se tato tématika objevuje, se nazývají Hate sites.

Hate sites jsou stránky, na kterých lidé útočí proti jednotlivcům či skupinám kvůli jejich etniku (národu), genderu (tzv. sociální pohlaví očekávané od společnosti podle pohlaví bilogického), víře, rase, či sexuální orientaci. Většinou jsou to internetová fóra.

Hoax je úmyslně lživá emailová zpráva, která se tváří, že je pravdivá. Šíří se za účelem vytvoření umělé paniky, třeba upozorněním na existenci zabíjejícího virusu. Tradičně po tobě chce, abys email rozeslal všem známým a kamarádům, nebo aspoň co největšímu počtu lidí. Nejznámější formou hoaxu jsou spamy. Ty by tě strašit neměly, ty jsou spíše jen otravné.

Kybergrooming je chování lidí na internetu, které v tobě má vyvolat falešnou důvěru, a většinou povede k žádosti, aby ses s tím člověkem sešel. Schůzka ale nedopadá dobře, často se jedná o sexuální zneužití, fyzické napadení, nebo také o výrobu dětské pornografie. Můžeš se s tím setkat všude, kde mezi sebou mohou lidé komunikovat, třeba na veřejném chatu, seznamkách, na instant messengerech (ICQ apod.) či na Facebooku nebo na Skypu. Věřím, že tě napadnou i další místa, kde lidé mohou lhát o své identitě.

Kyberstalking je využívání internetu, mobilů, tabletů a jiných informačních technologií ke stalkingu. Stalking je opakované a stupňované obtěžování, které se může člověk od člověka velice lišit. Stalker tě může bombardovat smskami či telefonáty, emaily, zprávami na chatu. Může ti také posílat dárky, které si nepřeješ. Stalkerství je nebezpečné především kvůli stupňování a nepředvídatelnosti. Stalker může chtít prokázat svou sílu výhružnými emaily, může zasílat škodlivé viry a může se snažit poškodit tvou pověst tak, že bude rozesílat nepravdivé zprávy o tvé osobě.

Kyberšikana je druh šikany, který se uskutečňuje prostřednictvím moderních technologií. Využívá prostředky tobě velmi blízké, a to mobil, tablet, internet. Část projevů kyberšikany může spadat pod trestné činy. Kyberšikana na sebe bere různé podoby, můžeš dostávat obtěžující smsky či výhružné emaily nebo tě taky může někdo nahrát na kameru, rozeslat to, a tak podpořit již existující šikanu. A pokud se to spojí s pro tebe ponižující situací, kyberšikana se stane velmi nebezpečnou. Vědomí o velkém počtu lidí, kteří viděli video, mnohonásobně zvýší tvoje utrpení.

Nebezpečné také je, že ty nebo dospělý vůbec nemusíte kyberšikanu zpozorovat. I nevhodný vtípek na Facebooku může způsobit bolest.

Kyberšikana se může vyskytnout napříč všemi informačními a komunikačními technologiemi. A to hlavně zneužitím sms zpráv, videa, audia, fotografií, telefonátů, emailů, chatu a instant messengerů (ICQ apod.), sociálních sítí a internetových stránek.

Malware je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému. Jistě si vybavíš trojského koně či běžný počítačový virus.

Netolismus je závislost na internetu ve všech možných podobách. Týká se to hraní počítačových her, chatování, ale klidně i emailů a běžného surfování. Občas se pod netolismus řadí i závislost na mobilu a televizi. Nejrizikovější skupinou jsi právě ty. Ztratíš kontakt s realitou, přijdeš o kamarády, uzavřeš se do sebe, budeš bez internetu nervózní a jiné zájmy než internet mít nebudeš. Tak co, kolikrát denně zapneš Facebook?

Nick je přezdívka používaná v internetových diskusích, chatech a instant messengerech (ICQatd.) nebo na sociálních sítích.

Phishing je snaha vylákat z tebe citlivé údaje jako jsou hesla, číslo kreditních karet, telefonní číslo, adresa, datum narození apod. Je to podvodná technika v elektronické komunikaci. Podoba těchto stránek se tě nejprve snaží ukonejšit předstíráním, že je součástí populárních sociálních sítí, platebních portálů apod.(např. použitím příslušného loga). Tobě nebo tvým rodičům např. můžou přijít emaily, které jako by z oka vypadly stránkám, které jsou proti zneužití osobních údajů zabezpečeny. Ve skutečnosti ale půjde o podvod. Pokud tedy obdržíš podobnou zprávu, která bude psána pochybnou češtinou, budou v ní nefungující odkazy nebo bude pocházet od podezřelé adresy, určitě nereaguj.

Sexting je rozesílání textovek, fotek či videa se sexuálním obsahem. Bohužel ale především fotky a videa mohou být později zveřejněny na internetu (třeba kvůli pomstě či rozchodu). Nebezpečné je, že citlivý materiál může viset na internetu i několik let.

Sms spoofing, neboli sms „vtipu”, existuje od té chvíle, kdy operátoři umožnili posílání smsek z internetu. Tato služba je výhodná, používá ji kdekdo, ale najdou se takoví, kteří ji umí zneužít. Byly případy, kdy hackeři pronikli do databází telefonních čísel a rozeslali na ně reklamní smsky propagující půjčky, pilulky ad.

Spam je lehčí forma hoaxu, která má uživatele internetu jen obtěžovat. Je to nevyžádaný email, většinou reklamní, který je rozesílán na obrovské množství emailových adres. Naštěstí ti pomáhají Spamovací koše ve tvém e-mailu, kam jsou spamy zařazovány v podstatě automaticky.

Trolling je takové chování na internetu, obzvlášť na diskuzních fórech, chatech a blozích, které je charakteristické tím, že člověk (troll) záměrně provokuje, uráží či přidává nesouvisející příspěvky k citlivým tématům. Troll chce provokovat ostatní a donutit je k emocím či jenom narušit běžnou diskuzi.

Virální video je video, které je populární díky sdílení na internetu. Určitě tě napadne nějaký příklad videa, které hlavně díky Facebooku obletělo svět. Virální se mu říká proto, že si ho posíláme mezi sebou a to video se pak šíří jako virus. Virální videa nemusí být nutně špatná. Občas jde o reklamy, občas si ho sdílíme kvůli zajímavému obsahu.

Virus je program, který se dokáže dostat do počítače bez vědomí uživatele. Umí napadat různé soubory, a tak si zajistit své rozšíření.

  • Lenka, 16 let

    Lence se holky ze třídy smály, že má poměr s učitelem, aby dostala lepší známku z matiky. Lenka si nejdřív myslela, že holky přestane pomlouvání bavit a ignorovala je. Když ale začaly přiostřovat, rozhodla se poprosit kamarádku o pomoc. Společně vymyslely, že skočí za ředitelem školy a všechno mu řeknou.Díky Lenčině otevřenosti se problém mohl začít řešit a agresorky byly potrestány.

  • Erika a Natálka, osmačky

    Erika a Natálka jsou nejlepší kámošky už od školky. Jenže jednou Erika ze záchodové kabinky slyšela, že se jí Natálie nezastala, když ji Petra pomlouvala. Protože byly nejlepší kámošky, znala Natálčino heslo na Facebook a doma se tajně přihlásila k jejímu účtu. Na její zeď napsala sprosťárny a urážky, ve kterých označila několik jejích přátel. Natálie se zděsila, co se to na jejím profilu objevilo,nejdřív smazala urážlivé statusy, změnila si heslo k účtu a hned potom zazvonila u Eričiných dveří. Holky si všechno vyříkaly a domluvily se spolu, že Petře napíšou, ať toho pomlouvání nechá. Petra je poslechla a konflikt se uklidnil hned v začátcích.

  • Kuba, 13 let

    Kuba má problémy se štítnou žlázou, možná proto vždycky trochu trpěl nadváhou. Kluci mu jednou v tělocviku pod nohy poslali míč, o který Kuba zakopl a svalil se na zem. Samozřejmě všechno natočili na mobil a brzy mu vymysleli taky „vtipnou“ přezdívku - medicimbál. Video s Kubou brzy oběhlo celou třídu. Kuba se rozhodl, že to doma řekne tátovi. Ten to nenechal jen tak, promluvil si s učitelkou, která začala problém řešit se školní psycholožkou. Kluci museli video smazat a Kubovi se omluvit.