Největší borka!

Líbí se ti video? Sdílej ho mezi svoje kamarády a pomoz nám tak rozšířit myšlenku, že nenávist na internet nepatří... :)

Neboj se promluvit!

Příběhy

Ania H.

Čtrnáctiletá Ania H. se stala terčem sexuální šikany a kyberšikany v Polsku. Před celou třídou byla čtyřmi spolužáky násilím svlečena, fyzicky napadána. Spolužáci předstírali, že ji znásilňují, a při tom ji osahávali na intimních místech. Spolužačky se jí snažily pomoci, ale proti síle ostatních chlapců neměly šanci. Ostatní spolužáci přihlíželi a považovali to za velkou zábavu. Pátý spolužák celý incident natočil na mobil, a když skončili, řekl jí, že video nahraje na internet, aby si ho všichni mohli prohlédnout. Ania utekla domů. Další den spáchala sebevraždu.

Podle spolužaček to nebylo poprvé, co byla Ania napadena, útočníci stupňovali své útoky od té doby, co Ania odmítla s jedním z nich chodit. Měla z nich panickou hrůzu, ale styděla se a byla ustrašená, takže si nestěžovala. Také nenašla zastání od školy, spolužačky mnohokrát psaly stížnosti na šikanu, kterou viděly.

Psychologové konstatovali, že z pohledu Anii to bylo, jako kdyby byla doopravdy znásilněná. A to ještě před celou třídou, před lidmi, které znala a asi i považovala za kamarády, navíc pod pohrůžkou, že se video vyvěsí na internet, s vidinou dalšího pokračování útoků. To dohromady nepochybně stačilo k tomu, aby byla Ania dohnána k sebevraždě.

Trýznitelé dostali nejtvrdší možný trest, podstoupili nápravné řízení, které rozhodlo o jejich umístění v nápravných ústavech pro mladistvé.

Kdybys byl/a svědkem takové či jiné šikany, určitě se nech slyšet! Stojí za to bojovat proti lidem, kteří ubližují. Neboj se navštívit školního psychologa a třeba i samotného pana ředitele, paní ředitelku. Řekni to doma. Čím více lidí o tom bude vědět, tím více bude pravděpodobné, že to neskončí tím nejhorším možným způsobem.


Amanda T.

Tehdy dvanáctiletá Amanda z Kanady se nechala po ročním přemlouvání cizincem na chatu přesvědčit, aby si vyfotila nahá ňadra. Tento člověk jí poté rok vyhrožoval, že fotku pošle jejím kamarádům, pokud se pro něj nesvleče celá. Amanda to odmítla a o chvíli později se na Facebooku objevila fotka s jejími ňadry jako profilovým obrázkem.

Zveřejnění fotografie rozpoutalo šikanu ze strany spolužáků. A ač Amanda změnila školu, dvakrát se přestěhovala, všude ji fotografie šířená cizincem z internetu následovala. Bohužel i ponižování od spolužáků a hodně krutá šikana. Ztratila mnohokrát kamarády, začala užívat drogy, pila alkohol, měla deprese, pronásledoval ji strach vyjít ven, byla objektem veřejného ponižování, fyzického napadání. Dvakrát se pokusila o sebevraždu a po třech letech šikany už Amandu nestihli najít včas.

Lidi na internetu neznáme. Proto vždy popřemýšlej, co posíláš a komu to posíláš.


„Star Wars kid“

Ghyslain R. je fanouškem Hvězdných válek, a proto si pro sebe natočil video, kde se nemotorně snaží ztvárnit oblíbenou postavu z filmu. Spolužáci však nahrávku našli a v domnění, že půjde jen o malý žertík, umístili video na internet.

Nečekali však, že video bude mít celosvětový „úspěch“. Bylo shlédnuto během dvou týdnů několika milióny uživatel a bylo mnohokrát stažené. Chlapcem to otřáslo natolik, že se musel dlouhodobě léčit. Začaly také vznikat různé parodie videa, které zesměšňovaly chlapcův vzhled a neohrabanost. V komentářích pod videi lidé ventilovali, co si myslí o chlapci, a to dost krutým způsobem. Chlapce dokonce parodoval jeden zpěvák ve svém videoklipu, a South Park věnoval parodování Ghyslaina jednu epizodu.

Zkus se zamyslet, jaký dopad mohou mít tvoje komentáře o jiných na sociálních sítích. Vidíš, že i když chlapci nechtěli Ghyslainovi ublížit, následky jejich žertíku byly nedozírné. Sebemenší žertík se může proměnit v něčí velké peklo.


Megan M.

Třináctiletá Megan M. si moc nevěřila. Na internetu se seznámila s 16letým chlapcem. Několik týdnů si zamilovaně psali, aniž by se vůbec viděli. Pak jí Josh začal psát zprávy, které najednou nebyly ani trochu láskyplné. Psal jí, že je odporná a škaredá, že by byl svět bez ní lepší. Megan to neunesla a oběsila se. Za falešnou identitu Joshe se schovávala padesátiletá žena, bývalá kamarádka Meganiny mámy. Chtěla se jí takto pomstít.

Na internetu můžete být kýmkoliv. Stejně jako všichni ostatní. Pozor na to, komu se svěřujete.

  • Lenka, 16 let

    Lence se holky ze třídy smály, že má poměr s učitelem, aby dostala lepší známku z matiky. Lenka si nejdřív myslela, že holky přestane pomlouvání bavit a ignorovala je. Když ale začaly přiostřovat, rozhodla se poprosit kamarádku o pomoc. Společně vymyslely, že skočí za ředitelem školy a všechno mu řeknou.Díky Lenčině otevřenosti se problém mohl začít řešit a agresorky byly potrestány.

  • Erika a Natálka, osmačky

    Erika a Natálka jsou nejlepší kámošky už od školky. Jenže jednou Erika ze záchodové kabinky slyšela, že se jí Natálie nezastala, když ji Petra pomlouvala. Protože byly nejlepší kámošky, znala Natálčino heslo na Facebook a doma se tajně přihlásila k jejímu účtu. Na její zeď napsala sprosťárny a urážky, ve kterých označila několik jejích přátel. Natálie se zděsila, co se to na jejím profilu objevilo,nejdřív smazala urážlivé statusy, změnila si heslo k účtu a hned potom zazvonila u Eričiných dveří. Holky si všechno vyříkaly a domluvily se spolu, že Petře napíšou, ať toho pomlouvání nechá. Petra je poslechla a konflikt se uklidnil hned v začátcích.

  • Kuba, 13 let

    Kuba má problémy se štítnou žlázou, možná proto vždycky trochu trpěl nadváhou. Kluci mu jednou v tělocviku pod nohy poslali míč, o který Kuba zakopl a svalil se na zem. Samozřejmě všechno natočili na mobil a brzy mu vymysleli taky „vtipnou“ přezdívku - medicimbál. Video s Kubou brzy oběhlo celou třídu. Kuba se rozhodl, že to doma řekne tátovi. Ten to nenechal jen tak, promluvil si s učitelkou, která začala problém řešit se školní psycholožkou. Kluci museli video smazat a Kubovi se omluvit.